Arkady Fiedler i jego podróż przez Afrykę "maluchem"

A A A
16 tys. km - tyle przemierzył po afrykańskich drogach wnuk znanego pisarza i podróżnika, Arkady Fiedler. W obecnych czasach nie byłoby w tym może niczego szczególnego, gdyby nie zrobił tego za kierownicą Fiata 126p. "Maluchem przez Afrykę" w soboty godz. 12:00.

Arkady Fiedler jeszcze kilka lat temu pracował w Londynie jako dyrektor dużego kina. Jednak geny, w których zapisana jest pasja poznawania świata, wygrała. W 2009 roku zorganizował podróż, podczas której zwiedzał "maluchem" Polskę wzdłuż jej granic, pokonując tym samym 4,5 tys. km.

Podróżnik z Polski wzbudza niemałą sensację wśród tubylców.
Podróżnik z Polski wzbudza niemałą sensację wśród tubylców.  Fot. Materialy prasowe

Podróż była wstępem do kolejnych wyzwań. 5 lat później Fiedler znów siedział za kierownicą "fiacika", oczekując, że samochód przetrwa podróż po asfaltowych i gruntowych drogach Afryki. - O tej wyprawie myślałem od dawna. Pomysł stale w mojej głowie ewoluował. Ostatecznie przygotowania trwały około roku. Bardzo chciałem, by był to projekt filmowo-podróżniczy, dlatego dużo czasu i energii poświęciłem nie tylko na przygotowanie do podróży "malucha", ale również skompletowanie ekipy, zorganizowanie wyjazdu pod kątem produkcji filmowej i telewizyjnej - mówi Arkady Fiedler.

Maluchem przez Afryke odcinek 4Maluchem przez Afryke odcinek 4 Fot. Materiały prasowe

Czego obawiał się najbardziej?

- Bałem się, że samochód ulegnie awarii. Miałem ograniczony czas, a 3,5 miesiąca to wcale nie tak dużo na przejazd przez cały kontynent. Gdyby "maluch" zawiódł i zatrzymał nas chociażby na 3-5 dni, cały projekt prawdopodobnie by upadł - wspomina podróżnik.

"Maluch" sprostał wyzwaniu. Arkady w niewiele ponad 100 dni zwiedził nim Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Rwandę, Tanzanię, Zambię, Namibię, Botswanę, RPA.

- Przed wyjazdem wiele osób entuzjastycznie podchodziło do moich planów związanych z wyprawą. Jednak znaleźli się wśród moich znajomych tacy, którzy robili zakłady, kiedy mój samochód ulegnie awarii.

Co ciekawe, ci sami ludzie towarzyszyli mi podczas przygotowań do wyprawy "maluchem" po Azji (Arkady we wrześniu 2016 roku zrealizował kolejną odsłonę projektu "PoDrodze" i przejechał Fiatem 126p całą Azję - przyp. red.). Wtedy nikt już nie chciał się zakładać - śmieje się Fiedler.

Maluchem przez Afryke odcinek 1Maluchem przez Afryke odcinek 1 Fot. Materiały prasowe

Głównym bohaterem wyprawy był oczywiście samochód. - W każdym kraju podchodzili do mnie ludzie i pytali, czy ta maszyna to naprawdę auto, a może nowa wersja tuk-tuka. Znaleźli się tacy, którzy bardzo chcieli go ode mnie odkupić. W Ugandzie zaoferowano mi za niego nawet 2 tys dolarów! Z kolei wiele kobiet prosiło, bym im go sprezentował, wszak to "najsłodszy samochód jakie widziały" - wspomina podróżnik.

Zobacz jak Arkady Fiedler radzi sobie na morderczej trasie i pokonuje kolejne trudności. Przed podróżnikiem nieoczekiwane komplikacje i zaskakujące, czasem bardzo niebezpieczne wydarzenia. Razem z nim możesz przeżyć przygodę życia!

METRO to nowy, ogólnodostępny kanał telewizyjny dostępny dzięki cyfrowej telewizji naziemnej MUX-8, w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych. Więcej na www.metro.tv.

Telewizja Metro

To nowy bezpłatny kanał ogólnotematyczny dostępny w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) oraz u operatorów kablowych i satelitarnych. Proponujemy światowe kino, interesujące seriale i fascynujące dokumenty. Uniwersalną ofertę stacji uzupełniają programy rozrywkowe, publicystyczne oraz filmy animowane dla dzieci. Telewizja METRO jest produkowana przez Green Content, spółkę z grupy Discovery Networks.