Paragraf 22

A A A
Paragraf 22

Paragraf 22

Film Mike'a Nicholsa oparty na powieści Josepha Hellera to satyra antywojenna, która doskonale obnaża niedorzeczność wojny. Wtorek 20:00.

"Paragraf 22" daje żołnierzom możliwość wycofania się ze służby wojskowej z powodu choroby psychicznej. Jednak zakłada, że ten, kto chce z niego skorzystać i nie brać udziału w wojnie, jest psychicznie zdrowy. To sprawia, że tytułowy paragraf w rzeczywistości jest absurdem.

Paragraf 22Paragraf 22 Fot. Materiały prasowe

Akcja filmu toczy się w trakcie II wojny światowej. Główny bohater John Yossarian jest żołnierzem sił powietrznych Stanów Zjednoczonych. Jego jednostka stacjonuje na wyspie na Morzu Śródziemnym.

Paragraf 22Paragraf 22 Fot. Materiały prasowe

Yossarian ma już dość wojny. Codziennie jest świadkiem jej okrucieństwa. Jego głównym celem zostaje zdobycie orzeczenia o chorobie psychicznej, które pozwoliłoby mu wrócić do domu...

Paragraf 22Paragraf 22 Fot. Materiały prasowe

Mike Nichols ma na swoim koncie wiele filmów, które przeszły do historii kina, wśród nich warto wspomnieć chociażby "Kto się boi Virginii Woolf?"czy "Absolwenta", za którego dostał Oscara. W głównej roli w "Paragrafie 22" występuje Alan Arkin, zdobywca statuetki BAFTA oraz nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za "Małą miss". U jego boku występuje filmowy geniusz Orson Welles, laureat honorowego Oscara i Złotej Palmy, twórca scenariusza, reżyser i odtwórca głównej roli w klasyku "Obywatel Kane". Partneruje im Jon Voight, wielokrotnie nominowany do Złotego Globu, zdobywca statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz Złotej Palmy.

Telewizja Metro

To nowy bezpłatny kanał ogólnotematyczny dostępny w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) oraz u operatorów kablowych i satelitarnych. Proponujemy światowe kino, interesujące seriale i fascynujące dokumenty. Uniwersalną ofertę stacji uzupełniają programy rozrywkowe, publicystyczne oraz filmy animowane dla dzieci. Telewizja METRO jest produkowana przez Green Content, spółkę z grupy Discovery Networks.